Jump to content
|PRO|Deilo

|K69-News| 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Recommended Posts

m1IRJ6L.png


Święto Wojska Polskiego - Wierni Polsce


81-308155.jpg


Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty. 15 sierpnia 2007, pierwszy raz w powojennej historii Polski (ostatnia tak duża defilada odbyła się w 1974 [1]), miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Około stu pojazdów i tysiąca żołnierzy (w tym reprezentacyjny pododdział francuski) przedefilowało Alejami Ujazdowskimi w Warszawie. Nad trasą defilady przelatywały samoloty i śmigłowce. Paradzie przyglądały się tysiące widzów, zapełniających trasę i boczne uliczki. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu oddziałów, którego dokonał prezydent Lech Kaczyński, jadąc w odkrytym samochodzie terenowym Land Rover Defender. Prezydent przed Belwederem odbierał również defiladę. Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia. W tym roku defilada wojskowa „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego – 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich odbędzie się w Katowicach.


Bitwa Warszawska - Cud nad Wisłą


ODI1L3VfMS9jY19hOGU3Ny9wLzIwMTkvMDgvMTUvODI1LzQ2NC9kYWFhNTBhNDk3YjM0MWE5OTljOTE5ZTEwMWJlMDVlYy5qcGVn.jpeg


Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Szkody wyrządzone sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. bolszewików poległo, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, zaś 45 tys. zostało internowanych przez Niemców. Znaczenie bitwy warszawskiej jest wciąż obiektem badań historycznych. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce nazwał ją już w tytule swej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W jednym z artykułów opublikowanych w sierpniu 1930 r. pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji.


15 sierpnia - Święto Matki Boskiej Zielnej - co to za święto?


Wniebowzi%C4%99cie1.jpg


Na 15 sierpnia przypada również święto kościelne. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Dlatego z okazji święta 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów. W całym kraju święto Matki Boskiej Zielnej jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. Święto Wniebowzięcia NMP to święto nakazane. Oznacza to, że uczestnictwo we mszy świętej jest w tym dniu dla katolików obowiązkowe. Zwyczajowo można wziąć do kościoła kwiaty i zioła. Zostaną one poświęcone.


Dla redakcji prasowej K69-News

Redaktor: @|SMSA|OPSM|Deilo

Reporter: @|WUJEK|K69N|BellaCiao*

Źródło: pl.wikipedia.org

Edited by |SMSA|OPSM|Deilo
  • Like 1
  • Okay 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super nam to wyszło, gitez ;)

Edited by |WUJEK|K69N|BellaCiao*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piękne święto,  warto o nim pamiętać,  artykuł genialny,  świetna robota chłopaki!  ;)

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra robota, artykuł ciekawy. Oby tak dalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

***Tematy w tym forum będą maksymalnie otwarte 14 dni***

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...